Сухожилля і зв'язки

ЗображенняЧасто доводиться чути три терміна разом - м'язи, зв'язки і сухожилля. Однак зв'язки і сухожилля з точки зору спортивної медицини дуже далекі від м'язів за принципом свого формування і реабілітації.

Для затравки озвучимо, що розвиток сухожильно-зв'язкового апарату відстає від м'язового в часі у вісім разів.

Якщо суперкомпенсация м'язи відбувається за 7-10 днів (см. статтю «Ріст і розвиток м'язів. Ефект суперкомпенсации» ), то сверхвосстановление сухожилля може зайняти час від 8 тижнів до 8 місяців. Не знаючи цього, багато тренерів приводять підопічних до дисбалансу. Потужність м'язів починає значно випереджати можливості сухожиль витримувати зусилля прокатаних м'язів. Так кінь в шість років може вже легко стрибати маршрути 140 см, але не встигли дозріти сухожилля (спайки м'язів з кістками) досить швидко вийдуть з ладу.

В цьому сенсі природа прорахувалася. Вона наділила м'язи випереджаючими можливостями зростання, не знаючи, що людина захопиться штучним гіпертрофованим розвитком - спортом.

Звідси сухожилля і зв'язки - це слабке, спізнюватися ланка, що не має ефективних механізмів форсування. Тому професіоналам необхідно знати основи спортивної медицини, щоб правильно планувати тренувальний процес.

ЗображенняДля грамотності дамо визначення зв'язкам і сухожиллям.

Зв'язка - це щільне утворення сполучної тканини, скріплювальний між собою частини скелета. Сухожилля - це щільне утворення з сполучної тканини, кінцева структура м'язів, за допомогою яких останні кріпляться до кісток скелета.

Структурно зв'язки і сухожилля дуже схожі й нагадують мотузки скелелазів - велика кількість паралельних ниток упаковано в загальну оболонку. Конструкція має дуже обмежену подовжню еластичність, але значну гнучкість і міцність.

Нитки сухожиль і зв'язок - це ніщо інше, як волокна з білка «колаген». І з цього моменту починаються складності для спортсменів. Справа в тому, що формування цього білка дуже тривале і складна, потребує багатьох хімічних реакцій, великої кількості вітамінів і мінеральних елементів. А в прямому вигляді колаген, на жаль, не засвоюється травною системою, тому неможливо просто взяти і нагодувати коня колагеном. Замінити колаген іншими білками теж неможливо, т.к. він унікальний. Присутній у ньому і необхідний гидроксипролин не виявляється в таких значних кількостях в жодному іншому білці.

ЗображенняТаким чином, значно стимулювати розвиток сухожильно-зв'язкового апарату шляхом харчування неможливо.

Дещо харчові компанії все-таки придумали. Вони відтворюють не саме білок, а продукти його розщеплення - амінокислоти, поліпептиди, вітаміни у вільному вигляді. Ті не потребують перетравленні, абсорбируются безпосередньо в кровотік і приймають участь в побудові цього білка вже всередині організму. Але все ж ефект вельми обмежений через складність і швидкості побудови колагену.

Робота сухожиль

Задача сухожиль - спаяти кістка з м'язом, і витримати натяг при скороченні останньої.
Поздовжня еластичність сухожилля - це запобіжна захисна міра організму від розриву при різких рухах і великих напругах. У розумних масштабах чим більше еластичність сполучної тканини, тим безпечніше зусилля.

Бывает что лошадь получает травму от резко включенной музыки. Поэтому не шутите новой музыками включенными громка в присутствии лошади.

На структурному рівні еластичність сухожилля визначається паралельністю колагенових волокон. Після розриву пошкоджені волокна зрощуються в довільних напрямках. Тому перший час після травми зрощенні ділянки сухожилля мають знижену еластичність і, отже, міцність. Але через тривалий час колагенові волокна перегрупуються в організовано спрямовані структури, і функціональність зв'язки відновлюється. Необхідність додаткового і довготривалого приведення волокон сухожиль в організовану структуру також є причиною відставання в розвитку цього апарату від м'язової системи. Якщо цикл суперкомпенсации м'язів, як ми пам'ятаємо з попередніх статей, складає 7-10 днів, то у сухожиль, як ми покажемо далі, з урахуванням процесу перегрупування колагенових структур він займає не менше 8 тижнів.

Травми і реабілітація сухожилля і в'язок

ЗображенняПеріод реабілітації сухожиль і зв'язок при травмах можна розділити на три етапи

Етап запалення

триває кілька днів

Характеризується збільшенням проникності капілярів. Внаслідок цього починається процес переміщення багатою будівельними компонентами рідини з дрібних вен і капілярів в тканини і порожнини сухожилля. При цьому відбувається інфільтрація (наповнення) ділянки пошкодження імунними клітинами. Постійні наливи в області суглобів і сухожиль можуть свідчити про постійне процесі запалення, реакції на перевищення навантаження, допустимої для поточного рівня розвитку сухожиль, і як наслідок постійне отримання мікротравм. На час запалення сухожилля конкурная кінь повинен бути повністю звільнена від стрибкових тренувань і роботи під сідлом. моціон повинен бути мінімальним.

Етап проліферації

триває кілька тижнів

У цей період відбувається розростання тканини сухожилля. Т.е. відбувається грубе відновлення маси сухожильних волокон. Накопичення коллагенового матеріалу протікає хаотично, тобто строге паралельне розташування ниток не дотримується. Цей процес може протікати кілька тижнів залежно від масштабу споконвічного ураження тканини. По закінченню етапу знову відбудоване сухожилля при новій масі не має колишніх функціональних показників еластичності і міцності. На етапі проліферації виключені інтенсивні стрибки, оскільки не дивлячись на появу регенеріруемих тканин, функціональність сухожиль на цьому етапі не відновлюється. При першому ж серйозному напрузі тварина повернеться до етапу запалення. Завершення етапу проліферації можна діагностувати по приведенню температури зв'язки в спокійному стані в норму, отсутвие набряків, жорсткості сухожилля і волі руху на спокійній рисі.

Етап ремоделювання

триває кілька місяців

Характеризується перебудовою волокон у напрямку навантаження і триває кілька місяців. Пам'ятайте, що тканина (волокна) починає переорієнтуватися в напрямку прикладеної навантаження. Тому важливі легкі, акуратні і ТИПОВІ руху в період ремоделювання. Після відновлення звичайно спостерігається збільшення міцності або адаптація сухожилля до механічного навантаження. У перебігу всього періоду ремоделювання необхідно дуже плавно підвищувати навантаження, контролюючи температуру і сухість сухожиль. Кожен наступний день повинен починатися з огляду стану реабілітованих тканин тварини. У разі нагрівання, пом'якшення тканин або появи наливів необхідно зробити крок назад в інтенсивності тренувань.

Неписьменні навантаження (форсування) під час другого і третього реабілітаційних періодів можуть призводити до рубцювання зв'язок і суглобів, що назавжди позбавляє їх колишньої еластичності. Видалення рубців і імплантація нових тканин в цьому випадку можливе тільки хірургічних шляхом.

Харчування та підтримка сухожиль

В сухожиллях присутній дуже мало кровоносних судин, але сильно розвинена лімфатична мережа. Таким чином, харчування тканин сухожилля здійснюється за рахунок речовин з міжклітинної рідини. Цим пояснюється, чому реабілітаційні фармакологічні препарати в основному мають зовнішнє місцеве застосування, а не внутрішнє через кров і травну систему. Враховуючи тенденцію сухожиль і зв'язок до відставання у розвитку і обмеженої можливості посиленого харчування, додаткові стимулюючі зовнішні речовини необхідно розглядати як обов'язковий елемент змісту молодий спортивного коня.

А ось постійне застосування бинтів та інших фіксуючих сухожилля коштів - то прямий шлях до відставання сухожильно-зв'язкового апарату від м'язового. Адже його розвиток визначається тими ж законами суперкомпенсацію, що і м'язи (див. статтю «Ріст і розвиток м'язів. Ефект суперкомпенсации» ). Т.е. сухожилля має напружуватися і відповідати на подразнення своїм сверхвосстановлению. Розвиваються сухожилля не за рахунок гасіння важкого навантаження бинтами, а за рахунок тренувальної програми, сумірною віком коні (без бинтів). В цьому сенсі спортивна випереджальна гіпертрофія (сила) м'язів не гідність кінного тренера, а показник його некомпетентності - заклад бомби уповільненої дії для сухожильно-зв'язкового апарату.

Для коней можна порадити застосування бинтів тільки на етапі проліферації сухожиль, а також тренувальні періоди максимальної інтенсивності, не пов'язані з набором фізичної форми, і змагальні періоди.